PIC17C42AT-25I/PQ
Mfr.Part #
PIC17C42AT-25I/PQ
Package / Case
44-QFP
Description
IC MCU 8BIT 4KB OTP 44MQFP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
1W
Base Part Number :
PIC17C42A
Lead Free :
Lead Free
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Min Supply Voltage :
4.5 V
RAM Size :
232 x 8
EEPROM Size :
Memory Size :
2kB
Connectivity :
UART/USART
Frequency :
25MHz
Length :
10mm
Supplier Device Package :
44-MQFP (10x10)
Max Frequency :
25 MHz
Min Operating Temperature :
-40 °C
Max Supply Voltage :
6 V
e3
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Pin Count :
44
Max Operating Temperature :
85 °C
On Chip Program ROM Width :
16
Number of Programmable I/O :
33
Published :
Program Memory Size :
4KB 2K x 16
Number of Timers/Counters :
8
Number of Terminations :
44
Product Status :
Obsolete
Program Memory Type :
OTP
DAC Channels :
Power Supplies :
5V
Interface :
SCI, UART, USART
Access Time :
25 μs
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~6V
Number of I/O :
33
Terminal Position :
QUAD
Series :
PIC® 17C
Package / Case :
44-QFP
Package :
Tape and Reel (TR)
Memory Type :
EPROM
Speed :
25MHz
Base Product Number :
PIC17C42
RoHS :
Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Form :
Gull wing
DMA Channels :
Supply Voltage :
5V
Bit Size :
8
Watchdog Timer :
Core Architecture :
Address Bus Width :
16
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Height Seated (Max) :
2.35mm