PIC16LF877T-04/PT
Mfr.Part #
PIC16LF877T-04/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44TQFP
Microcontrollers
Max Supply Voltage :
5.5 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Number of Pins :
44
I2C, SPI, UART, USART
ROM (words) :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Core Architecture :
PIC
Min Operating Temperature :
0 °C
Package :
Tape and Reel (TR)
Series :
PIC® 16F
Length :
10mm
Package / Case :
44-TQFP
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Supply Voltage :
5V
Base Part Number :
PIC16LF877
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
RAM Size :
368 x 8
Number of Programmable I/O :
33
Oscillator Type :
External
Product Status :
Obsolete
Speed :
10 MHz
Data Bus Width :
8B
Min Supply Voltage :
2 V
Data Converter :
A/D 8x10b
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Max Operating Temperature :
70 °C
Base Product Number :
PIC16LF877
Number of Terminations :
44
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Max Power Dissipation :
1W
Memory Size :
14kB
Data Converters :
A/D 8x10b
Power Supplies :
2.5/5V
Pin Count :
Supply Current-Max :
2mA
Memory Type :
Flash
Terminal Position :
QUAD
Mount :
Surface Mount
DAC Channels :
Number of I/O :
33
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
On Chip Program ROM Width :
14
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Pitch :
0.8mm
PWM Channels :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Frequency :
4MHz
Max Frequency :
20 MHz