PIC16LF877-04I/PT
Mfr.Part #
PIC16LF877-04I/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44TQFP
Interface Type :
MSSP, PSP, USART
Terminal Position :
QUAD
ECCN Code :
EAR99
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of SPI Channels :
1
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of I2C Channels :
1
Width :
10.1mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Dimensions :
10.1 x 10.1 x 1.05mm
Oscillator Type :
External
Speed :
4MHz
Instruction Set Architecture :
RISC
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Number of Terminations :
44
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
RoHS :
Details
Number of I/Os :
33 I/O
Product Status :
Active
REACH SVHC :
No SVHC
Height :
1.05mm
Number of I/O :
33
Number of UART Channels :
Access Time :
4 µs
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Packaging :
Tray
Series :
PIC® 16F
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Interface :
I2C, SPI, SSP, UART, USART
Frequency :
4MHz
Length :
10.1mm
Package :
Tray
Published :
Data Converter :
A/D 8x10b
Supply Voltage :
5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Package Type :
TQFP
Package / Case :
44-TQFP
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
No
Number of PWM Channels :
2
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
JESD-609 Code :
e3
Family Name :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Pin Count :
44
Typical Operating Supply Voltage :
2 → 5.5 V
Data Converters :
A/D 8x10b
Number of Ethernet Channels :
Base Part Number :
PIC16LF877
40
Memory Size :
14kB
Tradename :
Max Power Dissipation :
1W