PIC16LF876AT-I/SO
Mfr.Part #
PIC16LF876AT-I/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SOIC
8-Bit
Brand :
Max Supply Voltage :
5.5 V
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Max Frequency :
20 MHz
Supply Current-Max :
2mA
Product Status :
Active
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
PWM Channels :
yes
Supply Voltage :
5V
Factory Lead Time :
7 Weeks
Number of I/Os :
22
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Power Supplies :
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Supplier Device Package :
28-SOIC
Base Product Number :
PIC16LF876
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Pin Count :
28
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of I/O :
22
Speed :
10MHz
Access Time :
4 µs
Max Operating Temperature :
85 °C
Number of Pins :
28
RoHS :
Compliant
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Terminal Form :
Gull wing
Core Architecture :
PIC
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Width :
7.49 mm
No
Terminal Pitch :
1.27mm
Length :
17.87mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Data Converter :
A/D 5x10b
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
CPU Family :
Additional Feature :
OPERATES AT 2 V MINIMUM SUPPLY
RAM Size :
368 x 8
Data Converters :
A/D 5x10b
Watchdog Timer :
Height Seated (Max) :
2.64mm
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 years ago)
DAC Channels :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Number of Programmable I/O :
Pbfree Code :
Min Operating Temperature :
-40 °C
On Chip Program ROM Width :
14
Height :
2.31 mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Min Supply Voltage :
2 V
Published :
Frequency :
10MHz
Tradename :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
ROM (words) :
Series :
PIC® 16F
Base Part Number :
PIC16LF876A
EEPROM Size :
256 x 8
Oscillator Type :
External
Terminal Position :
Dual
Product :
MCU
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of ADC Channels :
5 Channel
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Microchip
Memory Type :
Flash
Datasheets
PIC16LF876AT-I/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF876AT-I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Pins:28, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Terminations:28, Base Part Number:PIC16LF876A, PIC16LF876AT-I/SO pinout, PIC16LF876AT-I/SO datasheet PDF, PIC16LF876AT-I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF876AT-I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.