PIC16LF873AT-I/SO
Mfr.Part #
PIC16LF873AT-I/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SOIC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Flash
Data Converter :
A/D 5x10b
Frequency :
10MHz
Base Part Number :
PIC16LF873A
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Height Seated (Max) :
2.64mm
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of I/O :
22
Supplier Device Package :
28-SOIC
DAC Channels :
yes
On Chip Program ROM Width :
14
Oscillator Type :
External
Mount :
Surface Mount
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Number of Pins :
28
Microchip
Access Time :
4 µs
EEPROM Size :
128 x 8
Width :
7.49 mm
Product :
MCU
Number of I/Os :
22 I/O
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Watchdog Timer :
yes
Power Supplies :
2.5/5V
Base Product Number :
PIC16LF873
Additional Feature :
OPERATES AT 2 V MINIMUM SUPPLY
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Height :
2.31 mm
Published :
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Style :
SMD/SMT
Terminal Form :
Gull wing
ROM (words) :
Terminal Pitch :
1.27mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Factory Lead Time :
7 Weeks
Tradename :
RAM Size :
192 x 8
260
Bit Size :
8
Has ADC :
RoHS :
Details
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Speed :
10MHz
Data Converters :
A/D 5x10b
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Number of Terminations :
28
Number of ADC Channels :
5 Channel
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Series :
PIC® 16F
Length :
17.87mm
Supply Voltage :
5V
8-bit Microcontrollers - MCU
Supply Current-Max :
2mA
Terminal Position :
Dual
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Datasheets
PIC16LF873AT-I/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF873AT-I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16LF873A, Number of Pins:28, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Terminations:28, Mounting Type:Surface Mount, PIC16LF873AT-I/SO pinout, PIC16LF873AT-I/SO datasheet PDF, PIC16LF873AT-I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF873AT-I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.