PIC16LF818T-I/SSTSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16LF818T-I/SSTSL
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 20SSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Number of I/O :
16
Terminal Form :
Gull wing
Radiation Hardening :
No
Product Status :
Active
Memory Size :
1.8kB
Core Processor :
PIC
Product :
MCU
Watchdog Timer :
yes
PWM Channels :
yes
Data Converter :
A/D 5x10b
Interface :
I2C, SPI, SSP
Microchip
Factory Lead Time :
8 Weeks
Data Bus Width :
8B
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Package :
Tape and Reel (TR)
Base Part Number :
PIC16LF818
Number of ADC Channels :
5 Channel
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Connectivity :
I2C, SPI
Number of Terminations :
20
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS :
Compliant
Number of I/Os :
16 I/O
Number of Pins :
20
Number of Timers/Counters :
3
Number of Programmable I/O :
16
Series :
PIC® 16F
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Max Operating Temperature :
85 °C
Pbfree Code :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Memory Type :
Flash
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
7.2mm
Max Supply Voltage :
5.5 V
Max Frequency :
20 MHz
Supply Current-Max :
2.8mA
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Max Power Dissipation :
1W
Base Product Number :
PIC16LF818
RAM Size :
128 x 8
ROM (words) :
Oscillator Type :
Internal
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
DMA Channels :
No
Terminal Position :
Dual
Supplier Device Package :
20-SSOP
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Program Memory Type :
Flash
Frequency :
10MHz
Mounting Style :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Interfaces :
I2C/SPI
Core Architecture :
PIC
Height :
1.75 mm
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Power Supplies :
2.5/5V
Data Converters :
A/D 5x10b
Tradename :
Interface Type :
I2C, SPI, SSP
Min Operating Temperature :
-40 °C
Core Size :
8-Bit
Has ADC :
Bit Size :
8
Access Time :
20 μs
Lead Free :
Lead Free
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Device Core :
Width :
5.3 mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Brand :
EEPROM Size :
128 x 8
Speed :
10MHz
Min Supply Voltage :
2 V
Pin Count :
On Chip Program ROM Width :
14
CPU Family :
Published :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Supply Voltage :
5V
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF818T-I/SSTSL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Base Part Number:PIC16LF818, Number of Terminations:20, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:20, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), PIC16LF818T-I/SSTSL pinout, PIC16LF818T-I/SSTSL datasheet PDF, PIC16LF818T-I/SSTSL amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF818T-I/SSTSL ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.