PIC16LF818-I/SSTSL
Mfr.Part #
PIC16LF818-I/SSTSL
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 20SSOP
Microcontrollers
Max Operating Temperature :
85 °C
Interface Type :
I2C, SPI, SSP
Number of Pins :
20
Microchip
Number of ADC Channels :
5 Channel
Data Converters :
A/D 5x10b
Supplier Device Package :
20-SSOP
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Memory Type :
Flash
Length :
7.2 mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Access Time :
20 μs
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Min Operating Temperature :
-40 °C
Frequency :
10MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
PIC16LF818
RAM Size :
128 x 8
Max Power Dissipation :
1W
Interface :
I2C, SPI, SSP
Series :
PIC® 16F
ROM (words) :
Supply Current-Max :
2.8mA
Number of I/O :
16
Number of I/Os :
16 I/O
Interfaces :
I2C/SPI
Max Supply Voltage :
5.5 V
Published :
Connectivity :
I2C, SPI
Mounting Style :
SMD/SMT
Package :
Tube
Speed :
10MHz
EEPROM Size :
128 x 8
Lead Free :
Lead Free
Number of Timers/Counters :
3
JESD-609 Code :
e3
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Core Architecture :
PIC
Width :
5.3 mm
Base Product Number :
PIC16LF818
Pin Count :
20
Tradename :
Data Converter :
A/D 5x10b
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS :
Details
Power Supplies :
2.5/5V
Mount :
260
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Brand :
Min Supply Voltage :
2 V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height :
1.75 mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Packaging :
Tube
Program Memory Type :
Flash
Product :
MCU
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
Terminal Position :
Dual
Memory Size :
1.8kB
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Max Frequency :
20 MHz
Core Processor :
CPU Family :
Number of Programmable I/O :
16
Factory Lead Time :
8 Weeks
Device Core :
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF818-I/SSTSL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:20, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Base Part Number:PIC16LF818, Number of Terminations:20, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Mounting Type:Surface Mount, PIC16LF818-I/SSTSL pinout, PIC16LF818-I/SSTSL datasheet PDF, PIC16LF818-I/SSTSL amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF818-I/SSTSL ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.