PIC16LF767-I/ML
Mfr.Part #
PIC16LF767-I/ML
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28QFN
8-Bit
RoHS :
Details
Data Converters :
A/D 11x10b
Factory Lead Time :
14 Weeks
Supply Voltage :
5V
Tradename :
Base Part Number :
PIC16LF767
Number of ADC Channels :
11 Channel
Mounting Type :
Surface Mount
Pin Count :
1 (Unlimited)
Qualification :
Watchdog Timer :
yes
Height Seated (Max) :
1mm
Product :
MCU
Frequency :
20MHz
JESD-609 Code :
e3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Lead Free :
Lead Free
Supply Current-Max :
4.2mA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Microchip
Interface Type :
AUSART, CCP, I2C, MSSP, SPI
Mount :
Surface Mount
DAC Channels :
No
Access Time :
12 μs
Number of I/O :
25
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Base Product Number :
PIC16LF767
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Data Converter :
A/D 11x10b
Pbfree Code :
yes
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
EEPROM Size :
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Product Status :
Active
Bit Size :
8
Length :
6mm
28
Number of I/Os :
25 I/O
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Memory Size :
112kB
Additional Feature :
OPERATES AT 2V MINIMUM SUPPLY @ 4 MHZ
Terminal Position :
QUAD
Tube
ROM (words) :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Oscillator Type :
Internal
Core Processor :
PIC
PWM Channels :
Terminal Pitch :
0.65mm
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Power Supplies :
2/5.5V
Number of Terminations :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Mounting Style :
SMD/SMT
Device Core :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
DMA Channels :
Has ADC :
Series :
PIC® 16F
Brand :
Data Bus Width :
8B
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Width :
6 mm
On Chip Program ROM Width :
14
ECCN Code :
EAR99
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Speed :
10 MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
CPU Family :
Height :
0.88 mm
Datasheets
PIC16LF767-I/ML
Microchip Technology PIC16LF767-I/ML
Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF767-I/ML Overview
PIC16LF767-I/ML Features
The PIC16LF767-I/ML microcontroller is packed with features that enhance its utility and functionality. Key features include a wide operating voltage range (2.0V to 5.5V), low-power consumption modes, and enhanced EEPROM memory for reliable data storage. Additionally, the microcontroller supports advanced peripherals like 10-bit A/D converters, multiple communication interfaces such as SPI, UART, and I2C, along with programmable 16-level low voltage detection, which are essential for complex digital and analog processing tasks.