PIC16LF747T-I/PT
Mfr.Part #
PIC16LF747T-I/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44TQFP
Pin Count :
44
Data Bus Width :
8B
On Chip Program ROM Width :
14
Height Seated (Max) :
1.2mm
Terminal Form :
Gull wing
DAC Channels :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Data Converters :
A/D 14x10b
EEPROM Size :
Base Part Number :
PIC16LF747
Frequency :
10MHz
Lead Free :
Lead Free
Terminal Pitch :
0.8mm
Terminal Position :
QUAD
Supply Current-Max :
4.2mA
Memory Size :
7kB
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Published :
Base Product Number :
PIC16LF747
Number of Terminations :
44
Series :
PIC® 16F
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Speed :
10MHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Length :
10mm
CPU Family :
PIC
PWM Channels :
yes
Pbfree Code :
No
Power Supplies :
2/5.5V
Package / Case :
44-TQFP
ROM (words) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
RAM Size :
368 x 8
Number of I/O :
36
Has ADC :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Package :
Tape and Reel (TR)
Supply Voltage :
5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
OPERATES AT 2V MINIMUM SUPPLY @ 4 MHZ
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V