PIC16LF747T-I/ML
Mfr.Part #
PIC16LF747T-I/ML
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44QFN
Microcontrollers
Bit Size :
8
Terminal Pitch :
0.65mm
Has ADC :
yes
Number of Timers/Counters :
8
Additional Feature :
OPERATES AT 2V MINIMUM SUPPLY @ 4 MHZ
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Terminal Position :
QUAD
Data Converter :
A/D 14x10b
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Frequency :
10MHz
RAM Size :
368 x 8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Radiation Hardening :
No
DAC Channels :
No
ROM (words) :
Published :
Number of Terminations :
44
PWM Channels :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Supplies :
2/5.5V
Watchdog Timer :
JESD-30 Code :
S-PQCC-N44
Surface Mount :
Data Bus Width :
8B
Pin Count :
44
Oscillator Type :
Internal
EEPROM Size :
Data Converters :
A/D 14x10b
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Memory Size :
56kB
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Supply Current-Max :
4.2mA
CPU Family :
PIC
Series :
PIC® 16F
On Chip Program ROM Width :
14
Number of I/O :
36
Height Seated (Max) :
1mm
JESD-609 Code :
e3
Supply Voltage :
5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Base Product Number :
PIC16LF747
Lead Free :
Lead Free
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
DMA Channels :
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Base Part Number :
PIC16LF747
Product Status :
Obsolete
Speed :
10MHz
Program Memory Type :
Flash
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V