PIC16LF726-I/SP
Mfr.Part #
PIC16LF726-I/SP
Package / Case
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SPDIP
Stock
130
In Stock :
130
Microcontrollers
Brand :
Height :
3.81mm
Number of Bits :
8
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Data Bus Width :
8B
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
A/D 11x8b
Number of I/Os :
25 I/O
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
REACH SVHC :
No SVHC
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Base Product Number :
PIC16LF726
Product :
MCU
Tradename :
PIC
Number of I2C Channels :
1
Published :
2007
Memory Type :
Flash
RoHS :
Details
RAM Size :
368 x 8
Core Architecture :
Base Part Number :
PIC16LF726
Length :
35.56mm
Number of I/O :
25
Bit Size :
8
Mount :
Through Hole
Number of SPI Channels :
1
Factory Lead Time :
5 Weeks
Series :
PIC® XLP™ 16F
Pin Count :
28
Mounting Style :
Through Hole
yes
Pbfree Code :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of PWM Channels :
2
Radiation Hardening :
No
EEPROM Size :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Max Frequency :
20 MHz
Interface :
I2C, SCI, SPI, SSP, UART, USART
Max Supply Voltage :
3.6 V
Data Converter :
A/D 11x8b
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Number of UART Channels :
Microchip
Number of Pins :
28
Max Power Dissipation :
800mW
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Interface Type :
I2C, SCI, SPI
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tube
e3
Number of Programmable I/O :
25
Number of ADC Channels :
11
Min Supply Voltage :
2.3 V
CPU Family :
DMA Channels :
No
Device Core :
Termination :
Oscillator Type :
Internal
Max Operating Temperature :
85 °C
Package :
Tube
Number of Terminations :
Memory Size :
14kB
Width :
7.493mm
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Density :
112 kb
Core Processor :
Speed :
20MHz
Supply Voltage :
3.3V
Frequency :
20MHz
Number of A/D Converters :
Terminal Position :
Dual
Min Operating Temperature :
-40 °C
Package / Case :
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Supplier Device Package :
28-SPDIP
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Datasheets
PIC16LF726-I/SP
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF726-I/SP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16LF726, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Pins:28, Number of Terminations:28, Package / Case:28-DIP (0.300, 7.62mm), PIC16LF726-I/SP pinout, PIC16LF726-I/SP datasheet PDF, PIC16LF726-I/SP amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF726-I/SP ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.