PIC16LF726-I/ML
Mfr.Part #
PIC16LF726-I/ML
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28QFN
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Has ADC :
yes
Max Supply Voltage :
3.6 V
Base Part Number :
PIC16LF726
Device Core :
Surface Mount
RoHS :
Details
Base Product Number :
PIC16LF726
Number of I2C Channels :
1
Mounting Style :
SMD/SMT
Data Bus Width :
8B
Pin Count :
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Mount :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
800mW
Pbfree Code :
yes
CPU Family :
PIC
Min Operating Temperature :
-40 °C
Core Size :
8-Bit
Number of PWM Channels :
2
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Height :
950μm
Microchip
Number of SPI Channels :
1
Number of I/O :
25
Speed :
20MHz
Product :
MCU
Brand :
Length :
6mm
Data Converters :
A/D 11x8b
Memory Type :
Flash
Published :
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Supply Voltage :
3.3V
REACH SVHC :
No SVHC
Oscillator Type :
Internal
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Position :
QUAD
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Product Status :
Active
Core Processor :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Number of I/Os :
25 I/O
Interface :
I2C, SCI, SPI, SSP, UART, USART
Factory Lead Time :
4 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Watchdog Timer :
Terminal Pitch :
0.65mm
Series :
PIC® XLP™ 16F
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Memory Size :
14kB
Max Operating Temperature :
85 °C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Interface Type :
I2C, SCI, SPI
Number of ADC Channels :
11
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Density :
128 kb
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Core Architecture :
Tradename :
Width :
6mm
Number of Terminations :
JESD-609 Code :
e3
Number of Programmable I/O :
25
Min Supply Voltage :
2.3 V
Number of Timers/Counters :
3
Bit Size :
8
Max Frequency :
20 MHz
Data Converter :
A/D 11x8b
Frequency :
20MHz