PIC16LF721-I/SO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16LF721-I/SO
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SOIC
Stock
532
In Stock :
532
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Product Status :
Active
Data Converter :
A/D 12x8b
Data Bus Width :
8B
Microchip
Core Processor :
PIC
Bit Size :
8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Oscillator Type :
Internal
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Memory Size :
7kB
RoHS :
Details
Series :
PIC® 16F
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Supply Voltage :
3.3V
Base Part Number :
PIC16LF721
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
CPU Family :
PIC
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Tradename :
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Width :
7.5mm
Surface Mount :
yes
Speed :
16MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Core Size :
8-Bit
Watchdog Timer :
yes
Number of ADC Channels :
12
DMA Channels :
No
Has ADC :
Brand :
Max Power Dissipation :
800mW
Number of I/O :
17
Number of Terminations :
20
Number of Pins :
20
Product :
MCU
Number of Timers/Counters :
3
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Mounting Style :
SMD/SMT
Height :
2.05mm
Terminal Form :
Gull wing
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Number of I/Os :
18 I/O
Terminal Position :
Dual
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of PWM Channels :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Frequency :
16MHz
Number of Bits :
8
Supplier Device Package :
20-SOIC
Packaging :
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Pin Count :
RAM Size :
256 x 8
ROM (words) :
4096
Radiation Hardening :
No
Data Converters :
A/D 12x8b
Program Memory Type :
Flash
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Package :
Tube
EEPROM Size :
Published :
2009
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Base Product Number :
PIC16LF721
Length :
12.8mm