PIC16LF648AT-I/ML
Mfr.Part #
PIC16LF648AT-I/ML
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28QFN
Microcontrollers
PWM Channels :
Series :
PIC® 16F
Frequency :
20MHz
ECCN Code :
EAR99
Supply Voltage :
5V
Has ADC :
No
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Pin Count :
28
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of Timers/Counters :
3
Mounting Style :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
CPU Family :
PIC
Bit Size :
8
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Height Seated (Max) :
1mm
Brand :
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2 V AT 4 MHZ
Interface Type :
SCI, USART
Terminal Position :
QUAD
RoHS :
Details
Pbfree Code :
yes
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Program Memory Type :
Length :
6mm
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Number of Pins :
28
Base Part Number :
PIC16LF648A
RAM Size :
256 x 8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
JESD-609 Code :
e3
Terminal Pitch :
0.65mm
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Number of Terminations :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Mount :
Surface Mount
DMA Channels :
Core Processor :
Width :
6 mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
ROM (words) :
Speed :
20MHz
On Chip Program ROM Width :
14
Device Core :
Lead Free :
Lead Free
Memory Size :
7kB
Base Product Number :
PIC16LF648
Package :
Tape and Reel (TR)
DAC Channels :
Interfaces :
USART
Factory Lead Time :
13 Weeks
Interface :
SCI, UART, USART
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Power Supplies :
2.5/5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Access Time :
20 μs
Number of I/O :
16
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Connectivity :
UART/USART
Max Power Dissipation :
800mW
Number of I/Os :
16 I/O
Height :
0.88 mm