PIC16LF628A-I/P
Mfr.Part #
PIC16LF628A-I/P
Package / Case
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18DIP
RAM Size :
224 x 8
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Speed :
20MHz
Height :
4.953mm
Series :
PIC® 16F
Radiation Hardening :
No
Number of PWM Channels :
1
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Length :
23.37mm
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2 V AT 4 MHZ
Frequency :
20MHz
Terminal Pitch :
2.54mm
Number of Terminations :
Mounting Type :
Through Hole
Width :
7.112mm
Mounting Style :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Power Dissipation :
800mW
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Supply Voltage :
5V
EEPROM Size :
128 x 8
Packaging :
Tube
Base Product Number :
PIC16LF628
Mount :
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Memory Size :
3.5kB
Published :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Supplier Device Package :
18-PDIP
Package :
Tube
Microchip
Package / Case :
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Core Processor :
Base Part Number :
PIC16LF628A
Datasheets
PIC16LF628A-I/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF628A-I/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:18, Number of Terminations:18, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Package / Case:18-DIP (0.300, 7.62mm), Base Part Number:PIC16LF628A, PIC16LF628A-I/P pinout, PIC16LF628A-I/P datasheet PDF, PIC16LF628A-I/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF628A-I/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16LF628A-I/P
Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF628A-I/P Overview
PIC16LF628A-I/P Features
This microcontroller is packed with features that enhance its utility and flexibility in various applications. The PIC16LF628A-I/P offers an internal oscillator, which negates the need for external timing devices, thereby reducing design complexity and costs. It supports up to 35 single-word instructions and provides a wide operating voltage range (2.0V to 5.5V), ensuring versatility across different power settings and environments. Additional features include programmable pull-up resistors, 256 bytes of EEPROM data memory, and a comprehensive set of peripherals such as serial communication interfaces and PWM outputs.