PIC16LF627AT-I/SO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16LF627AT-I/SO
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Base Part Number :
PIC16LF627A
Supplier Device Package :
18-SOIC
Frequency :
20MHz
Number of Terminations :
18
Interface :
SCI, UART, USART
Program Memory Type :
Flash
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Form :
Gull wing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
800mW
Number of Timers/Counters :
3
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Core Processor :
PIC
On Chip Program ROM Width :
14
RoHS :
Details
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Brand :
Height Seated (Max) :
2.65mm
Tradename :
PIC
Core Size :
8-Bit
Lead Free :
Lead Free
Base Product Number :
PIC16LF627
Number of I/Os :
16 I/O
Length :
11.55mm
Series :
PIC® 16F
Factory Lead Time :
7 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Height :
2.31 mm
Number of I/O :
16
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
PWM Channels :
yes
Memory Size :
1.8kB
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
Terminal Position :
Dual
DMA Channels :
No
Published :
Bit Size :
8
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2 V AT 4 MHZ
Width :
7.49 mm
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
ECCN Code :
EAR99
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Watchdog Timer :
Access Time :
20 μs
RAM Size :
224 x 8
Microchip
Oscillator Type :
Internal
Supply Voltage :
5V
Device Core :
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Speed :
20MHz
EEPROM Size :
128 x 8
ROM (words) :
Data Converters :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of Pins :
18
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Has ADC :
No
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
Mounting Style :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Pitch :
1.27mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
DAC Channels :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Connectivity :
UART/USART
Pin Count :
Interface Type :
SCI, USART
Product :
MCU
CPU Family :
Data Bus Width :
8B
Interfaces :
USART
Power Supplies :
2.5/5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
PIC16LF627AT-I/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF627AT-I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16LF627A, Number of Terminations:18, Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Pins:18, Mounting Type:Surface Mount, PIC16LF627AT-I/SO pinout, PIC16LF627AT-I/SO datasheet PDF, PIC16LF627AT-I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF627AT-I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16LF627AT-I/SO
Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF627AT-I/SO Overview
PIC16LF627AT-I/SO Features
This MCU offers a wide array of features including a precision 8-bit A/D converter, 128 bytes of EEPROM, and an oscillator for up to 20 MHz. It supports power-saving modes like Sleep and Idle, which help in reducing power consumption during idle conditions. Enhanced watchdog timers and serial communication capabilities with USART module ensure reliable operation and connectivity in complex environments.