PIC16LF1938-I/SO
Mfr.Part #
PIC16LF1938-I/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28SOIC
Stock
13
In Stock :
13
Memory Size :
28kB
Microchip
Speed :
32MHz
Data Converter :
A/D 11x10b
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Data Converters :
A/D 11x10b
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of ADC Channels :
11
Frequency :
32MHz
Packaging :
Tube
RAM Size :
1K x 8
Interface Type :
I2C, EUSART, SPI
Series :
PIC® XLP™ 16F
Device Core :
PIC
Max Frequency :
32 MHz
Number of PWM Channels :
5
Product :
MCU
Package :
Tube
Height :
2.05 mm
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Supply Voltage :
1.8 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Supply Current-Max :
8mA
On Chip Program ROM Width :
14
Terminal Pitch :
1.27mm
Factory Lead Time :
6 Weeks
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of Pins :
28
Base Product Number :
PIC16LF1938
Number of I/O :
25
RoHS :
Details
Min Operating Temperature :
-40 °C
Core Size :
8-Bit
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY FOR 16 MHZ
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Pin Count :
28
Termination :
SMD/SMT
Tradename :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
EEPROM Size :
256 x 8
Brand :
Program Memory Type :
Flash
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
PIC16LF1938
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Max Power Dissipation :
800mW
Terminal Form :
Gull wing
Max Operating Temperature :
85 °C
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Power Supplies :
2/3.3V
Product Status :
Active
Mounting Type :
yes
Core Architecture :
ROM (words) :
16384
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
ECCN Code :
3A991.A.2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of I/Os :
25 I/O
CPU Family :
Supply Voltage :
3.3V
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
Supplier Device Package :
28-SOIC
Max Supply Voltage :
3.6 V
Width :
7.5 mm
Number of Programmable I/O :
25
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)