PIC16LF1934-I/MV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16LF1934-I/MV
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
40-UFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 40UQFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Data Converter :
A/D 14x10b
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Series :
PIC® XLP™ 16F
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Supplier Device Package :
40-UQFN (5x5)
On Chip Program ROM Width :
14
Program Memory Type :
Flash
Product Status :
Active
Package / Case :
40-UFQFN Exposed Pad
Device Core :
PIC
Number of Terminations :
40
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Terminal Position :
QUAD
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Core Processor :
PIC
DAC Channels :
yes
Data Converters :
A/D 14x10b
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Core Size :
8-Bit
Oscillator Type :
Internal
Packaging :
Tube
Number of Pins :
Package :
Tube
Bit Size :
8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY FOR 16 MHZ
Number of Timers/Counters :
5
Has ADC :
yes
Published :
Speed :
32MHz
Number of I/O :
36
RAM Size :
256 x 8
Factory Lead Time :
15 Weeks
Pbfree Code :
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Watchdog Timer :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Frequency :
32MHz
Supply Voltage :
3.3V
Base Part Number :
PIC16LF1934
Base Product Number :
PIC16LF1934
Memory Size :
7kB
Data Bus Width :
8B
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Pitch :
0.4mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Max Power Dissipation :
800mW