PIC16LF19186-I/MV
Mfr.Part #
PIC16LF19186-I/MV
Package / Case
48-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 48UQFN
Microcontrollers
Core Processor :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.55mm
Length :
6mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
On Chip Program ROM Width :
14
Microchip
Base Product Number :
PIC16LF19186
Has ADC :
yes
Product Status :
Active
Data Converter :
A/D 39x12b; D/A 1x5b
Supply Voltage :
3V
DMA Channels :
No
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Package / Case :
48-UFQFN Exposed Pad
Data Bus Width :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Speed :
32MHz
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Base Part Number :
PIC16LF19186
Additional Feature :
IT ALSO OPERATES AT 1.8V MIN AT 16 MHZ
Core Size :
8-Bit
Tradename :
Width :
6mm
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
Number of I/Os :
43 I/O
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
Packaging :
Tube
DAC Resolution :
5 bit
Clock Frequency :
32MHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Product :
MCU
NOT SPECIFIED
Brand :
EEPROM Size :
256 x 8
Supplier Device Package :
48-UQFN (6x6)
Number of I/O :
43
JESD-609 Code :
e3
NOT SPECIFIED
RoHS :
Details
Terminal Pitch :
0.4mm
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Number of Terminations :
48
Data Converters :
A/D 39x12b, D/A 1x5b
Series :
PIC® XLP™ 16F