PIC16LF18857-I/SO
Mfr.Part #
PIC16LF18857-I/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 56KB FLASH 28SOIC
Microcontrollers
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Package Type :
SOIC
Pbfree Code :
8bit
Family Name :
PIC16LF
Program Memory Size :
56KB 32K x 14
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Data Converter :
A/D 24x10b; D/A 1x5b
Terminal Form :
Gull wing
Pin Count :
28
Supplier Device Package :
28-SOIC
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Microchip
Speed :
32MHz
Data Converters :
A/D 24x10b; D/A 1x5b
Number of I/O :
25
Number of Terminations :
28
ROM (words) :
Series :
PIC® XLP™ 16F
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
Typical Operating Supply Voltage :
1.8 → 3.6 V
JESD-30 Code :
R-PDSO-G28
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
RoHS :
Details
Factory Lead Time :
6 Weeks
Base Product Number :
PIC16LF18857
Surface Mount :
Dimensions :
17.9 x 7.5 x 2.35mm
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Height Seated (Max) :
2.65mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Terminal Position :
Dual
Instruction Set Architecture :
RISC
Base Part Number :
PIC16LF18857
Clock Frequency :
32MHz
Supply Voltage :
3V
Height :
2.35mm
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
Number of ADC Channels :
24 Channel
RAM Size :
4K x 8
Device Core :
DAC Resolution :
5 bit
Screening Level :
TS 16949
Length :
17.9mm
Width :
7.5mm
Terminal Pitch :
1.27mm
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
DAC Channels :
Number of I/Os :
25 I/O
Datasheets
PIC16LF18857-I/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF18857-I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:28, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Base Part Number:PIC16LF18857, PIC16LF18857-I/SO pinout, PIC16LF18857-I/SO datasheet PDF, PIC16LF18857-I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF18857-I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.