PIC16LF18444-I/SS
Mfr.Part #
PIC16LF18444-I/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SSOP
Stock
670
In Stock :
670
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Terminal Form :
Gull wing
RAM Size :
512 x 8
Base Part Number :
PIC16LF18444
Width :
5.3mm
Base Product Number :
PIC16LF18444
Data Converter :
A/D 17x12b; D/A 1x5b
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Terminal Position :
Dual
RoHS :
Details
Terminal Pitch :
0.65mm
Supplier Device Package :
20-SSOP
Number of I/Os :
18 I/O
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Series :
PIC® XLP™ 16F
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Terminations :
20
Data Converters :
A/D 17x12b; D/A 1x5b
Length :
7.2mm
Supply Voltage :
3V
Interface Type :
Serial
Number of I/O :
17
Speed :
32MHz
Clock Frequency :
32MHz
Number of ADC Channels :
17 Channel
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V