PIC16LF18426-I/ST
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16LF18426-I/ST
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 14TSSOP
Stock
576
In Stock :
576
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Core Processor :
PIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Schedule B :
RoHS :
Non-Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supply Voltage :
3V
Number of ADC Channels :
11 Channel
PWM Channels :
yes
Oscillator Type :
Internal
Terminal Position :
Dual
Package :
Tube
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
Tradename :
PIC
Has ADC :
yes
HTS Code :
Series :
PIC® XLP™ 16F
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
On Chip Program ROM Width :
14
Product Status :
Active
Terminal Pitch :
0.65mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Bit Size :
8
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Program Memory Type :
Flash
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Packaging :
Tube
Number of Timers/Counters :
8 Timer
Mounting Type :
Surface Mount
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Package / Case :
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
DAC Resolution :
5 bit
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Height Seated (Max) :
1.2mm
Number of I/Os :
12 I/O
Interface Type :
I2C, SPI, UART
Brand :
Microchip Technology / Atmel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Data Converters :
A/D 11x12b; D/A 1x5b
Number of Terminations :
14
Number of I/O :
12
RAM Size :
2K x 8
Published :
2018
Product :
MCU
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
JESD-609 Code :
e3
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Supplier Device Package :
14-TSSOP
Additional Feature :
IT ALSO OPERATES AT 1.8V MIN AT 16 MHZ
Base Part Number :
PIC16LF18426
Microchip
Data Bus Width :
8 bit
Data Converter :
A/D 11x12b; D/A 1x5b
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
EEPROM Size :
256 x 8
DAC Channels :
Surface Mount :
Base Product Number :
PIC16LF18426
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Width :
4.4mm
Core Size :
8-Bit
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Style :
SMD/SMT
Length :
5mm
DMA Channels :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Screening Level :
TS 16949
Clock Frequency :
32MHz
Speed :
32MHz