PIC16LF18345T-E/GZVAO
Mfr.Part #
PIC16LF18345T-E/GZVAO
Package / Case
20-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20UQFN
Length :
4mm
Supplier Device Package :
20-UQFN (4x4)
Additional Feature :
ALSO OPERATES WITH 1.8VMIN @ 16MHZ
JESD-30 Code :
S-PQCC-N20
Height Seated (Max) :
0.55mm
Clock Frequency :
32MHz
Number of I/O :
18
Terminal Pitch :
0.5mm
Series :
Automotive, AEC-Q100, PIC® XLP™ 16F
Speed :
32MHz
Package / Case :
20-UFQFN Exposed Pad
Width :
4mm
Data Converter :
A/D 17x10b; D/A 1x5b
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
DAC Channels :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Reach Compliance Code :
Compliant
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
RAM Size :
1K x 8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Supply Voltage :
3V
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
20
Data Converters :
A/D 17x10b; D/A 1x5b
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V