PIC16LF18323T-I/ST
Mfr.Part #
PIC16LF18323T-I/ST
Package / Case
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14TSSOP
Data Converter :
A/D 11x10b; D/A 1x5b
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI, UART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Supply Current-Max :
2.6mA
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Number of Serial I/Os :
1
Microchip
Device Core :
PIC
Interfaces :
I2C/SPI/UART
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Package / Case :
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Frequency :
32MHz
14
Format :
FIXED-POINT
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Series :
PIC® XLP™ 16F
Memory Size :
3.5kB
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DAC Resolution :
5 bit
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Pitch :
0.65mm
Number of ADC Channels :
5 Channel
On Chip Data RAM Width :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
PIC
Integrated Cache :
Boundary Scan :
Base Product Number :
PIC16LF18323
Base Part Number :
PIC16LF18323
Data Converters :
A/D 11x10b; D/A 1x5b
Speed :
32MHz
Height Seated (Max) :
1.2mm
RoHS :
Details
Number of Timers/Counters :
3
RAM (words) :
256
Number of External Interrupts :
1
Length :
5mm
Number of I/Os :
12 I/O
Additional Feature :
1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Low Power Mode :
Supply Voltage :
3V
Supplier Device Package :
14-TSSOP
Number of I/O :
12
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
8-Bit
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF18323T-I/ST from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Base Part Number:PIC16LF18323, Number of Terminations:14, Number of Pins:14, Mounting Type:Surface Mount, PIC16LF18323T-I/ST pinout, PIC16LF18323T-I/ST datasheet PDF, PIC16LF18323T-I/ST amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF18323T-I/ST ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.