PIC16LF1786-I/SS
Mfr.Part #
PIC16LF1786-I/SS
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP
Microcontrollers
On Chip Data RAM Width :
8
Qualification Status :
Not Qualified
Data Converters :
A/D 11x12b; D/A 1x8b
Number of Terminations :
28
DAC Channels :
yes
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Factory Lead Time :
9 Weeks
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Number of Pins :
28
Terminal Pitch :
0.65mm
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Base Product Number :
PIC16LF1786
Supplier Device Package :
28-SSOP
Terminal Form :
Gull wing
EEPROM Size :
256 x 8
Height Seated (Max) :
2mm
Core Size :
8-Bit
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
RAM Size :
1K x 8
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Power Supplies :
2/3.3V
Supply Current-Max :
7.5mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Core Processor :
PIC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Series :
PIC® XLP™ 16F
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Data Bus Width :
8B
PWM Channels :
Interfaces :
I2C/SPI/USART/USB
Has ADC :
JESD-609 Code :
e3
Supply Voltage :
3V
Packaging :
Tube
Integrated Cache :
No
Device Core :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Base Part Number :
PIC16LF1786
Terminal Position :
Dual
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
ROM (words) :
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Frequency :
32MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Speed :
32MHz
Microchip
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Length :
10.2mm
Number of I/Os :
25 I/O
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
On Chip Program ROM Width :
14
Data Converter :
A/D 11x12b; D/A 1x8b
Oscillator Type :
Internal
Product :
MCU
RoHS :
Details
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
DMA Channels :
No
Number of Timers :
3
Number of I/O :
24
Product Status :
Active
Datasheets
PIC16LF1786-I/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1786-I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:28, Number of Pins:28, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Base Part Number:PIC16LF1786, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), PIC16LF1786-I/SS pinout, PIC16LF1786-I/SS datasheet PDF, PIC16LF1786-I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1786-I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.