PIC16LF1783T-I/MV
Mfr.Part #
PIC16LF1783T-I/MV
Package / Case
28-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28UQFN
40
Height Seated (Max) :
0.55mm
Series :
PIC® XLP™ 16F
Number of Timers/Counters :
3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Watchdog Timer :
yes
Mount :
Surface Mount
Terminal Position :
QUAD
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of Programmable I/O :
25
Factory Lead Time :
16 Weeks
RAM Size :
512 x 8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
Supply Voltage :
3V
Data Bus Width :
8B
ROM (words) :
Data Converters :
A/D 11x12b, D/A 1x8b
Base Product Number :
PIC16LF1783
Number of Pins :
28
Number of Terminations :
28
Supply Current-Max :
10mA
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Length :
4mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Matte Tin (Sn)
DAC Channels :
CPU Family :
e3
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Device Core :
Pin Count :
Max Power Dissipation :
800mW
EEPROM Size :
256 x 8
Package / Case :
28-UFQFN Exposed Pad
Speed :
32MHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Base Part Number :
PIC16LF1783
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Memory Size :
7kB
Terminal Pitch :
0.4mm
Data Converter :
A/D 11x12b; D/A 1x8b
Supplier Device Package :
28-UQFN (4x4)
Bit Size :
8
Radiation Hardening :
No
Frequency :
32MHz