PIC16LF1782-I/SS
Mfr.Part #
PIC16LF1782-I/SS
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SSOP
Microchip
Address Bus Width :
8B
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Terminal Position :
Dual
Frequency :
32MHz
Number of ADC Channels :
11
SMD/SMT
Product :
MCU
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Width :
5.6mm
Number of Terminations :
28
Memory Size :
3.5kB
Number of I/O :
24
Speed :
32MHz
Oscillator Type :
Internal
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Max Power Dissipation :
800mW
REACH SVHC :
No SVHC
Series :
PIC® XLP™ 16F
Number of I/Os :
25 I/O
Number of Timers/Counters :
3
Pin Count :
28
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Terminal Pitch :
0.65mm
Supplier Device Package :
28-SSOP
Number of Programmable I/O :
25
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
EEPROM Size :
256 x 8
Data Converters :
A/D 11x12b; D/A 1x8b
Base Product Number :
PIC16LF1782
Terminal Form :
Gull wing
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
CPU Family :
PIC
Data Converter :
A/D 11x12b; D/A 1x8b
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
yes
Height :
1.85mm
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Number of PWM Channels :
2
Length :
10.5mm
Number of Pins :
Program Memory Type :
Flash
Watchdog Timer :
yes
Lead Free :
Lead Free
Core Processor :
ECCN Code :
EAR99
I2C, LIN, SPI, UART, USART
RoHS :
Details
Factory Lead Time :
9 Weeks
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Tradename :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Data Bus Width :
8B
RAM Size :
256 x 8
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Nominal Supply Current :
125μA
Supply Voltage :
3V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Qualification Status :
Not Qualified
Base Part Number :
PIC16LF1782
Datasheets
PIC16LF1782-I/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1782-I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:28, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Number of Pins:28, Base Part Number:PIC16LF1782, PIC16LF1782-I/SS pinout, PIC16LF1782-I/SS datasheet PDF, PIC16LF1782-I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1782-I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.