PIC16LF1779-I/ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16LF1779-I/ML
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 44QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Package :
Tube
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Base Product Number :
PIC16LF1779
HTS Code :
Data Converters :
A/D 28x10b; D/A 4x5b, 4x10b
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Bit Size :
8
Number of Terminations :
44
Published :
Interfaces :
EUSART/I2C/SPI
Speed :
32MHz
Core Processor :
PIC
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Screening Level :
TS 16949
EEPROM Size :
128 x 8
Packaging :
Tube
Program Memory Type :
Flash
Data Converter :
A/D 28x10b; D/A 4x5b, 4x10b
Brand :
Terminal Pitch :
0.65mm
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Core Size :
8-Bit
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
DAC Channels :
yes
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Surface Mount :
yes
Supply Voltage :
3V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
Base Part Number :
PIC16LF1779
Terminal Form :
NO LEAD
DMA Channels :
No
Height Seated (Max) :
1mm
Length :
8mm
Mounting Style :
SMD/SMT
Tradename :
PIC
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
PWM Channels :
Frequency :
32MHz
Factory Lead Time :
6 Weeks
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Position :
QUAD
Microchip
Has ADC :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Product Status :
Active
Number of I/O :
36
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Device Core :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Width :
8mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Memory Size :
28kB
RAM Size :
2K x 8
Additional Feature :
ALSO OPERATES WITH 1.8V MIN@16 MHZ
Series :
PIC® XLP™ 16F