PIC16LF1778-I/SO
Mfr.Part #
PIC16LF1778-I/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28SOIC
14
HTS Code :
PIC
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
RAM Size :
2K x 8
Core Processor :
JESD-30 Code :
R-PDSO-G28
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Length :
17.9mm
Brand :
Data Converters :
A/D 17x10b; D/A 3x5b, 3x10b
Packaging :
Tube
Number of I/O :
25
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Frequency :
32MHz
Package :
Tube
Published :
Height Seated (Max) :
2.65mm
Terminal Pitch :
1.27mm
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Supplier Device Package :
28-SOIC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Screening Level :
TS 16949
Terminal Form :
Gull wing
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
PWM Channels :
yes
Width :
7.5mm
Speed :
32MHz
Base Part Number :
PIC16LF1778
Terminal Position :
Dual
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Surface Mount :
yes
Additional Feature :
ALSO OPERATES WITH 1.8V MIN@16 MHZ
Data Converter :
A/D 17x10b; D/A 3x5b, 3x10b
DAC Channels :
Series :
PIC® XLP™ 16F
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Number of Terminations :
28
Base Product Number :
PIC16LF1778
Factory Lead Time :
1 Weeks
Has ADC :
EEPROM Size :
128 x 8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supply Voltage :
3V
Memory Size :
28kB
Internal
Datasheets
PIC16LF1778-I/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1778-I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Base Part Number:PIC16LF1778, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Terminations:28, PIC16LF1778-I/SO pinout, PIC16LF1778-I/SO datasheet PDF, PIC16LF1778-I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1778-I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16LF1778-I/SO
Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1778-I/SO Overview
PIC16LF1778-I/SO Features
The PIC16LF1778-I/SO microcontroller stands out with its extensive set of features. It operates with an enhanced mid-range core, providing 14-bit wide instructions for improved computational efficiency. The device supports up to 35 I/O pins, has a wide operating voltage range from 1.8V to 5.5V, and includes diverse peripherals such as multiple timers, comparators, up to 12 channels of 10-bit ADC, PWM outputs, and serial communication interfaces like I²C, SPI, and EUSART for versatile connectivity. It also incorporates various safety features including Brown-out Reset, Low-Power Watchdog Timer, and Extended Watchdog Timer, ensuring reliable operation in challenging conditions.