PIC16LF1718-I/ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16LF1718-I/ML
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
On Chip Program ROM Width :
14
Qualification Status :
Not Qualified
Program Memory Type :
Flash
Frequency :
32MHz
PWM Channels :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
RoHS :
Details
Interfaces :
I2C/SPI/UART
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Number of ADC Channels :
17
Number of Terminations :
28
EEPROM Size :
Surface Mount :
yes
Operating Supply Voltage :
3.6V
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Has ADC :
DMA Channels :
No
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Series :
PIC® XLP™ 16F
Published :
Factory Lead Time :
13 Weeks
Package :
Tube
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Number of I/O :
24
Product Status :
Active
Mounting Style :
SMD/SMT
Base Product Number :
PIC16LF1718
Number of I/Os :
25 I/O
Core Processor :
PIC
Microchip
Terminal Form :
NO LEAD
Core Size :
8-Bit
Data Converter :
A/D 17x10b; D/A 1x5b, 1x8b
Terminal Position :
QUAD
ROM (words) :
Power Supplies :
2/3.3V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Number of Pins :
28
Data Bus Width :
8B
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Weight :
70.788759mg
Brand :
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Device Core :
PIC
Oscillator Type :
Internal
Tradename :
RAM Size :
2K x 8
Packaging :
Tube
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Interface Type :
I2C, SPI
CPU Family :
Memory Size :
28kB
Bit Size :
8
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Data Converters :
A/D 17x10b, D/A 1x5b, 1x8b
Speed :
32MHz