PIC16LF1707-I/P
Mfr.Part #
PIC16LF1707-I/P
Package / Case
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20DIP
Supplier Device Package :
20-PDIP
Data Converters :
A/D 8x10b
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Number of Terminations :
20
Mounting Type :
Through Hole
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Published :
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI
Terminal Finish :
MATTE TIN
EEPROM Size :
Watchdog Timer :
yes
Number of I2C Channels :
1
Package / Case :
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Number of I/O :
18
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Number of I/Os :
18 I/O
Weight :
2.259996g
Base Product Number :
PIC16LF1707
Number of Pins :
20
Terminal Pitch :
2.54mm
Terminal Position :
Dual
Series :
PIC® XLP™ 16F
RAM Size :
256 x 8
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
DMA Channels :
No
Memory Size :
3.5kB
Tradename :
PIC
Height :
4.95mm
Speed :
32MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Nominal Supply Current :
8μA
Factory Lead Time :
6 Weeks
Package :
Tube
Supply Voltage :
3V
RoHS :
Details
Bit Size :
8
Address Bus Width :
8B
Interface Type :
I2C, SPI
Has ADC :
yes
Device Core :
- 40 C
JESD-609 Code :
e3
Data Bus Width :
8B
Number of ADC Channels :
8
Width :
7.11mm
Frequency :
32MHz
Mount :
Through Hole
Data Converter :
A/D 8x10b
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Number of Timers/Counters :
3
Radiation Hardening :
No
Interfaces :
I2C/LIN/RS-232/RS-48
Interface :
I2C, LIN, RS-232, SPI
Length :
26.92mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
PWM Channels :
Packaging :
Tube
Base Part Number :
PIC16LF1707
Core Processor :
Microchip
Qualification :
Datasheets
PIC16LF1707-I/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1707-I/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:20, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:20-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Pins:20, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Base Part Number:PIC16LF1707, PIC16LF1707-I/P pinout, PIC16LF1707-I/P datasheet PDF, PIC16LF1707-I/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1707-I/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.