PIC16LF1613-I/SL
Mfr.Part #
PIC16LF1613-I/SL
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14SOIC
Number of I/Os :
12
Series :
PIC® XLP™ 16F
Microchip
Min Supply Voltage :
2.5 V
EEPROM Size :
DAC Resolution :
8 bit
Number of Pins :
14
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Speed :
32MHz
Number of I/O :
12
Tradename :
PIC
Packaging :
Tube
RAM Size :
256 x 8
Base Part Number :
PIC16LF1613
Max Supply Voltage :
3.6 V
Core Processor :
PIC
Number of ADC Channels :
8
Package :
Tube
Terminal Pitch :
1.27mm
Min Operating Temperature :
-40 °C
Published :
Supply Voltage :
3V
Supplier Device Package :
14-SOIC
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Base Product Number :
PIC16LF1613
Weight :
338.011364mg
Number of Programmable I/O :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Memory Size :
3.5kB
JESD-609 Code :
e3
Watchdog Timer :
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Bit Size :
8
Product :
MCU
Terminal Form :
Gull wing
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Data Converter :
A/D 8x10b
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Brand :
Data Converters :
A/D 8x10b
8-Bit
Device Core :
Frequency :
32MHz
Screening Level :
TS 16949
MICROCONTROLLER, RISC
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Number of Timers/Counters :
5
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Radiation Hardening :
No
Max Frequency :
32 MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Position :
Dual
Has ADC :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Max Operating Temperature :
85 °C
Data Bus Width :
8B
On Chip Program ROM Width :
Datasheets
PIC16LF1613-I/SL
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1613-I/SL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:14, Base Part Number:PIC16LF1613, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Terminations:14, Package / Case:14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, PIC16LF1613-I/SL pinout, PIC16LF1613-I/SL datasheet PDF, PIC16LF1613-I/SL amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1613-I/SL ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16LF1613-I/SL
Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1613-I/SL Overview
PIC16LF1613-I/SL Features
This microcontroller boasts an impressive array of features designed to support advanced microcontroller applications. Key features include a wide operating voltage range of 1.8V to 3.6V, which enables its use in low-power applications. It also supports enhanced mid-range core with 49 instruction, 16 stack levels which facilitate easy programming and scalability. Additionally, the device includes a 256-byte EEPROM, providing ample storage for data that must survive resets and power cycles. Other notable features include two PWM modules, a numerically controlled oscillator (NCO), multiple communication interfaces like I2C, SPI, and UART, and a custom logic cell that allows basic CPLD functions to be implemented.