PIC16LF15356T-E/MVVAO
Mfr.Part #
PIC16LF15356T-E/MVVAO
Package / Case
28-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28UQFN
Data Converters :
A/D 24x10b; D/A 1x5b
JESD-609 Code :
e3
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
CPU Family :
PIC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Core Size :
8-Bit
ROM (words) :
RAM Size :
2K x 8
Width :
4mm
Length :
4mm
Number of Terminations :
28
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
Terminal Pitch :
0.4mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Supply Voltage :
3V
Clock Frequency :
32MHz
Series :
Automotive, AEC-Q100, PIC® XLP™ 16F
Supplier Device Package :
28-UQFN (4x4)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Data Converter :
A/D 24x10b; D/A 1x5b
RAM (words) :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
On Chip Program ROM Width :
14
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of I/O :
25
Base Product Number :
PIC16LF15356
Speed :
32MHz
Package :
Tape and Reel (TR)
JESD-30 Code :
S-PQCC-N28
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Product Status :
Active
Terminal Form :
NO LEAD
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
DAC Channels :
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
Terminal Position :
QUAD
Oscillator Type :
Internal
On Chip Data RAM Width :
8
Package / Case :
28-UFQFN Exposed Pad
Height Seated (Max) :
0.55mm