PIC16LF15345T-I/SS
Mfr.Part #
PIC16LF15345T-I/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
DAC Channels :
yes
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Published :
Product :
MCU
Data Converter :
A/D 17x10b; D/A 1x5b
Supplier Device Package :
20-SSOP
Width :
5.3mm
Supply Voltage :
3V
On Chip Program ROM Width :
14
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
HTS Code :
Terminal Position :
Dual
Factory Lead Time :
10 Weeks
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Surface Mount :
Number of ADC Channels :
17 Channel
Flash
Terminal Form :
Gull wing
DAC Resolution :
5 bit
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of Terminations :
20
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Terminal Pitch :
0.65mm
Length :
7.2mm
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/Os :
18 I/O
- 40 C
JESD-30 Code :
R-PDSO-G20
Active
Screening Level :
TS 16949
Series :
PIC® XLP™ 16F
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
EEPROM Size :
224 x 8
Number of I/O :
18
Data Converters :
A/D 17x10b; D/A 1x5b
Height Seated (Max) :
2mm
Speed :
32MHz
RAM Size :
1K x 8
Base Product Number :
PIC16LF15345
Base Part Number :
PIC16LF15345
Packaging :
Tape and Reel (TR)
PWM Channels :
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Additional Feature :
OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
Clock Frequency :
32MHz
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF15345T-I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:20, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Base Part Number:PIC16LF15345, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, PIC16LF15345T-I/SS pinout, PIC16LF15345T-I/SS datasheet PDF, PIC16LF15345T-I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF15345T-I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.