PIC16LF1526-I/PT
Mfr.Part #
PIC16LF1526-I/PT
Package / Case
64-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 64TQFP
Stock
310
In Stock :
310
Microcontrollers
Number of A/D Converters :
1
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of Bits :
8
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
- 40 C
Lead Free :
Lead Free
Package :
Tray
CPU Family :
PIC
Operating Supply Voltage :
3.3V
Address Bus Width :
8B
Length :
10mm
Base Part Number :
PIC16LF1526
Data Converters :
A/D 30x10b
Memory Size :
14kB
Height :
1.05mm
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Number of Pins :
64
Contact Plating :
Tin
Number of I/Os :
53 I/O
Number of Timers/Counters :
9
MSL :
MSL 3 - 168 hours
Number of ADC Channels :
30
Terminal Position :
QUAD
RAM Size :
768 x 8
Series :
PIC® XLP™ 16F
Speed :
20MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Width :
10mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Package / Case :
64-TQFP
Factory Lead Time :
6 Weeks
Frequency :
20MHz
Pin Count :
64
Number of I2C Channels :
2
Supplier Device Package :
64-TQFP (10x10)
Qualification :
Number of PWM Channels :
10
Terminal Pitch :
0.5mm
Number of Programmable I/O :
53
Published :
2011
EEPROM Size :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Data Converter :
A/D 30x10b
Base Product Number :
PIC16LF1526
Brand :
Number of I/O :
54
Max Power Dissipation :
800mW
40
Nominal Supply Current :
300μA
Packaging :
Tray
Interface Type :
EUSART, MI2C, SPI
Number of Terminations :
Datasheets
PIC16LF1526-I/PT
Microchip Technology PIC16LF1526-I/PT
Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1526-I/PT Overview
PIC16LF1526-I/PT Features
The PIC16LF1526-I/PT boasts several features that make it highly versatile for a range of applications. Key features include an extensive 14KB of flash memory, a broad operating voltage range of 1.8V to 5.5V, and a Dual Oscillator System which supports both low-power and precision oscillators for flexible clock management. Enhanced with an Analog-to-Digital Converter (ADC) offering up to 28 channels, it provides high-resolution conversion of analog signals into digital data, improving the measurement and control capabilities in embedded solutions. Additionally, the device includes multiple communication interfaces such as SPI, I2C, and UART for enhanced data transmission and system integration.