PIC16LF1518-I/SO
Mfr.Part #
PIC16LF1518-I/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28SOIC
Stock
506
In Stock :
506
RAM Size :
1K x 8
Frequency :
20MHz
Lead Free :
Lead Free
REACH SVHC :
No SVHC
Number of I/Os :
25 I/O
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Packaging :
Tube
Base Part Number :
PIC16LF1518
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Number of A/D Converters :
1
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of Programmable I/O :
25
Series :
PIC® XLP™ 16F
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of SPI Channels :
1
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
e3
Address Bus Width :
8B
Max Power Dissipation :
800mW
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Terminal Position :
Dual
Number of Pins :
28
Number of ADC Channels :
17
Pin Count :
28
Height :
2.35mm
Speed :
20MHz
Max Operating Temperature :
85 °C
Max Supply Voltage :
3.6 V
Width :
7.5mm
Data Converters :
A/D 17x10b
Package :
Tube
Number of Bits :
Brand :
Number of I2C Channels :
Bit Size :
8
Number of UART Channels :
Min Supply Voltage :
2.5 V
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
Core Size :
8-Bit
Number of PWM Channels :
2
Base Product Number :
PIC16LF1518
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Number of I/O :
25
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
17.9mm
Number of Timers/Counters :
3
Mounting Type :
Surface Mount
Nominal Supply Current :
118μA
Tradename :
Core Architecture :
Device Core :
Max Frequency :
20 MHz
Supplier Device Package :
28-SOIC
Min Operating Temperature :
-40 °C
Memory Size :
28kB
Data Converter :
A/D 17x10b
Memory Type :
Flash
Schedule B :
Published :
2010
Datasheets
PIC16LF1518-I/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1518-I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Base Part Number:PIC16LF1518, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Pins:28, Number of Terminations:28, Mounting Type:Surface Mount, PIC16LF1518-I/SO pinout, PIC16LF1518-I/SO datasheet PDF, PIC16LF1518-I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1518-I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16LF1518-I/SO
Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1518-I/SO Overview
PIC16LF1518-I/SO Features
The PIC16LF1518-I/SO microcontroller is packed with features designed for a wide range of applications. It includes an extensive 28KB flash memory for robust program storage, 256 bytes of EEPROM, and 1,536 bytes of RAM, supporting complex algorithms and processes. The MCU operates at a frequency of up to 32 MHz, offering high-speed processing capabilities. Enhanced with an analog-to-digital converter, multiple communication peripherals like USART, SPI, and I²C, it also supports advanced power management features, enhancing its efficiency in battery-powered devices.