PIC16LF1509-I/SS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16LF1509-I/SS
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Has ADC :
yes
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Bit Size :
8
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Watchdog Timer :
yes
Length :
7.5mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Core Size :
8-Bit
Oscillator Type :
Internal
Tradename :
PIC
Surface Mount :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Pitch :
0.65mm
JESD-609 Code :
e3
Product Status :
Active
Pin Count :
20
Base Product Number :
PIC16LF1509
Microchip
Radiation Hardening :
No
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
EEPROM Size :
Terminal Position :
Dual
Memory Size :
14kB
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Speed :
20MHz
Lead Free :
Lead Free
Frequency :
20MHz
Number of Timers/Counters :
3
Max Power Dissipation :
800mW
Mounting Type :
Surface Mount
Product :
MCU
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Width :
5.6mm
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of I/O :
17
Number of I2C Channels :
1
Terminal Form :
Gull wing
Data Bus Width :
8B
Program Memory Type :
Flash
DMA Channels :
No
CPU Family :
PIC
Number of ADC Channels :
12
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
1.85mm
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of PWM Channels :
4
REACH SVHC :
No SVHC
RAM Size :
512 x 8
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ECCN Code :
EAR99
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Supplier Device Package :
20-SSOP
Data Converters :
A/D 12x10b; D/A 1x5b
Number of Pins :
20
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Number of Terminations :
Series :
PIC® XLP™ 16F
Device Core :
Package :
Tube
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Base Part Number :
PIC16LF1509
Supply Voltage :
3.3V
Number of I/Os :
18 I/O
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Nominal Supply Current :
120μA
RoHS :
Details
Factory Lead Time :
9 Weeks
DAC Resolution :
5 bit
Core Processor :
Data Converter :
A/D 12x10b; D/A 1x5b
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Packaging :
Tube
Address Bus Width :
8B
Datasheets
PIC16LF1509-I/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1509-I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Pins:20, Number of Terminations:20, Base Part Number:PIC16LF1509, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), PIC16LF1509-I/SS pinout, PIC16LF1509-I/SS datasheet PDF, PIC16LF1509-I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1509-I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.