PIC16LF1459-I/SO
Mfr.Part #
PIC16LF1459-I/SO
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SOIC
Microcontrollers
Terminal Form :
Gull wing
Package :
Tube
Number of I/Os :
17 I/O
Max Power Dissipation :
800mW
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Width :
10.3mm
Frequency :
48MHz
Speed :
48MHz
Length :
12.8mm
RAM Size :
1K x 8
Memory Size :
14kB
Number of PWM Channels :
2
Number of Timers/Counters :
3 Timer
Series :
PIC® XLP™ 16F
Number of ADC Channels :
9
Packaging :
Tube
Base Product Number :
PIC16LF1459
Product Status :
Active
Number of Programmable I/O :
17
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of Pins :
20
Terminal Position :
Dual
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART, USB
Interface Type :
I2C, SPI, USB
Address Bus Width :
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of I2C Channels :
Supplier Device Package :
20-SOIC
Nominal Supply Current :
300μA
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Factory Lead Time :
7 Weeks
Data Converters :
A/D 9x10b; D/A 1x5b
Height :
2.35mm
Data Bus Width :
8B
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Data Converter :
A/D 9x10b; D/A 1x5b
Number of Terminations :
20
Number of I/O :
14
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Device Core :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Base Part Number :
PIC16LF1459
Datasheets
PIC16LF1459-I/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1459-I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:20, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Package / Case:20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:20, Base Part Number:PIC16LF1459, PIC16LF1459-I/SO pinout, PIC16LF1459-I/SO datasheet PDF, PIC16LF1459-I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1459-I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16LF1459-I/SO
Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1459-I/SO Overview
PIC16LF1459-I/SO Features
The PIC16LF1459-I/SO MCU boasts several key features that enhance its functionality in various applications. It includes a 48 MHz internal oscillator, which ensures smooth and rapid processing. The device supports USB connectivity, offering USB 2.0 Full Speed capabilities, and it integrates an advanced 10-bit Analog-to-Digital Converter (ADC) which provides superior accuracy in sensor readings. Enhanced with power-managing functionalities like Power-on Reset (POR), Power-up Timer (PWRT), and Oscillator Start-up Timer (OST), it also features programmable Brown-out Reset (BOR) to ensure reliable operation under fluctuating power conditions.