PIC16F874T-10E/PQ
Mfr.Part #
PIC16F874T-10E/PQ
Package / Case
44-QFP
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44MQFP
Data Converters :
A/D 8x10b
Number of Terminations :
44
Data Converter :
A/D 8x10b
Base Product Number :
PIC16F874
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
EEPROM Size :
128 x 8
Package :
Tape and Reel (TR)
RAM Size :
192 x 8
Access Time :
10 μs
Frequency :
10MHz
Pin Count :
44
Number of I/O :
33
Core Size :
8-Bit
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Product Status :
Obsolete
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4V
Lead Free :
Lead Free
Surface Mount :
PWM Channels :
ROM (words) :
Supply Current-Max :
15mA
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Core Processor :
PIC
CPU Family :
PIC
Supply Voltage :
5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
8B
Terminal Pitch :
0.8mm
Memory Size :
14kB
Package / Case :
44-QFP
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Pins :
Terminal Position :
QUAD
Number of Timers/Counters :
3
Max Power Dissipation :
1W
Speed :
10MHz
Series :
PIC® 16F
Terminal Form :
Gull wing
DMA Channels :
No
DAC Channels :
Base Part Number :
PIC16F874
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
10mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Published :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
On Chip Program ROM Width :
14
Power Supplies :
5V