PIC16F874T-04/L
Mfr.Part #
PIC16F874T-04/L
Package / Case
44-LCC (J-Lead)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44PLCC
Series :
PIC® 16F
Speed :
4MHz
Supply Current-Max :
5mA
Height Seated (Max) :
4.57mm
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Memory Size :
4kB
Product Status :
Obsolete
External
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Frequency :
4MHz
Radiation Hardening :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4V
ROM (words) :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Package :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
44-LCC (J-Lead)
Supply Voltage :
5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
1W
Length :
16.59mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supplier Device Package :
44-PLCC (16.59x16.59)
Terminal Form :
J BEND
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Power Supplies :
5V
Terminal Pitch :
1.27mm