PIC16F874-20I/PQ
Mfr.Part #
PIC16F874-20I/PQ
Package / Case
44-QFP
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44MQFP
Supplier Device Package :
44-MQFP (10x10)
Memory Size :
7kB
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
REACH SVHC :
No SVHC
Max Power Dissipation :
1W
Terminal Form :
Gull wing
Number of PWM Channels :
2
Interface Type :
MSSP, PSP, USART
Package / Case :
44-QFP
Length :
10.1mm
Height :
2.1mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Microchip
Factory Lead Time :
6 Weeks
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
RoHS :
Details
Product :
MCU
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Device Core :
PIC
ECCN Code :
EAR99
Power Supplies :
5V
Product Status :
Active
Speed :
20MHz
8
Number of I2C Channels :
1
Access Time :
20 μs
Packaging :
Tray
Number of I/Os :
33 I/O
Watchdog Timer :
yes
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Number of ADC Channels :
No
Tradename :
Package :
Tray
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supply Voltage :
5V
128 x 8
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
JESD-609 Code :
e3
Mounting Style :
SMD/SMT
Frequency :
20MHz
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Core Processor :
Width :
10.1mm
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Series :
PIC® 16F