PIC16F874-04I/P
Mfr.Part #
PIC16F874-04I/P
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 40DIP
Stock
51
In Stock :
51
Active
DAC Channels :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Terminations :
44
Terminal Position :
QUAD
RAM Size :
192 x 8
Access Time :
4 µs
Pin Count :
44
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Supply Current-Max :
5mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ROM (words) :
4096
ROHS3 Compliant
Operating Supply Voltage :
5V
Base Part Number :
PIC16F874
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Frequency :
4MHz
Base Product Number :
PIC16F874
Speed :
4MHz
Published :
1997
Oscillator Type :
External
Device Core :
EEPROM Size :
128 x 8
Package :
Tray
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
On Chip Program ROM Width :
14
Height Seated (Max) :
1.2mm
Package / Case :
44-TQFP
Number of I/O :
33
Data Converters :
A/D 8x10b
Length :
10mm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Packaging :
Tray
Max Power Dissipation :
1W
Series :
PIC® 16F
Data Converter :
A/D 8x10b
Terminal Pitch :
0.8mm
Supply Voltage :
5V
Power Supplies :
5V