PIC16F819T-I/ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F819T-I/ML
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
JESD-609 Code :
e3
Power Supplies :
5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
28
Interface Type :
I2C, SPI, SSP
Core Processor :
PIC
Series :
PIC® 16F
Data Converters :
A/D 5x10b
RAM Size :
256 x 8
Base Product Number :
PIC16F819
Length :
6mm
Watchdog Timer :
yes
Base Part Number :
PIC16F819
Mounting Style :
SMD/SMT
Memory Size :
3.5kB
Program Memory Type :
Flash
On Chip Program ROM Width :
14
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of Pins :
28
Number of Timers/Counters :
3
DAC Channels :
No
Data Bus Width :
8B
Oscillator Type :
Internal
Height Seated (Max) :
1mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Interface :
I2C, SPI, SSP
Access Time :
20 μs
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supply Voltage :
5V
Data Converter :
A/D 5x10b
Speed :
20MHz
Number of ADC Channels :
5 Channel
Number of I/Os :
16 I/O
Core Size :
8-Bit
Device Core :
PIC
Height :
0.88 mm
Connectivity :
I2C, SPI
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Bit Size :
8
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
RoHS :
Details
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Pin Count :
CPU Family :
Terminal Pitch :
0.65mm
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Lead Free :
Lead Free
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2V MINIMUM SUPPLY
Mounting Type :
Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
ECCN Code :
EAR99
Operating Supply Voltage :
5V
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of I/O :
16
Published :
Mount :
Surface Mount
Has ADC :
yes
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
EEPROM Size :
256 x 8
Product :
MCU
DMA Channels :
No
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Brand :
Interfaces :
I2C/SPI
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Pbfree Code :
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Microchip
ROM (words) :
Radiation Hardening :
PWM Channels :
Factory Lead Time :
13 Weeks
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Frequency :
20MHz
Tradename :
Max Power Dissipation :
1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Position :
QUAD
Width :
6 mm
Supply Current-Max :
4.2mA