PIC16F819-I/ML
Mfr.Part #
PIC16F819-I/ML
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28QFN
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Pin Count :
28
Packaging :
Tube
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Has ADC :
yes
Product :
MCU
A/D 5x10b
JESD-609 Code :
e3
Number of I/Os :
16 I/O
Speed :
20MHz
Product Status :
Active
Supply Voltage :
5V
Package :
Tube
On Chip Program ROM Width :
14
Lead Free :
Lead Free
Device Core :
MICROCONTROLLER, RISC
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
13 Weeks
Density :
28 kB
Mounting Style :
SMD/SMT
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Power Supplies :
5V
8B
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Supply Current-Max :
4.2mA
Brand :
REACH SVHC :
No SVHC
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2V MINIMUM SUPPLY
Base Part Number :
PIC16F819
Series :
PIC® 16F
yes
Pbfree Code :
ROHS3 Compliant
Microchip
Data Converter :
A/D 5x10b
Height :
0.88 mm
Core Size :
8-Bit
Interfaces :
I2C/SPI
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of ADC Channels :
5
CPU Family :
PIC
Terminal Position :
QUAD
RAM Size :
256 x 8
Number of Bits :
8
Interface Type :
I2C, SPI, SSP
ECCN Code :
EAR99
EEPROM Size :
256 x 8
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Max Power Dissipation :
1W
Connectivity :
I2C, SPI
Width :
6 mm
Operating Supply Voltage :
5V
Length :
6mm
Core Processor :
Number of PWM Channels :
1
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Frequency :
20MHz
Tradename :
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
28
Published :
RoHS :
Details
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Memory Size :
3.5kB
Number of Pins :
Program Memory Type :
Flash
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Base Product Number :
PIC16F819
Datasheets
PIC16F819-I/ML
Microchip Technology PIC16F819-I/ML
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F819-I/ML Overview
PIC16F819-I/ML Features
The PIC16F819-I/ML microcontroller offers a robust suite of features including an 8-bit processor that ensures efficient handling of operations with a clock speed suitable for a variety of applications. The device includes 256 bytes of EEPROM data memory, comprehensive interrupt capabilities, and several communication peripherals such as SPI, USART, and I²C, making it highly versatile for complex digital communication tasks. Additionally, its low-power consumption and wide operating voltage range (2.0V to 5.5V) make it perfect for portable and power-sensitive applications.