PIC16F818T-I/MLTSL
Mfr.Part #
PIC16F818T-I/MLTSL
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 28QFN
yes
Terminal Pitch :
0.65mm
Supply Current-Max :
4.2mA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
PWM Channels :
yes
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
Data Bus Width :
8B
On Chip Program ROM Width :
14
Number of Terminations :
28
Terminal Position :
QUAD
Series :
PIC® 16F
Lead Free :
Lead Free
JESD-30 Code :
S-PQCC-N28
EEPROM Size :
128 x 8
Power Supplies :
5V
Base Part Number :
PIC16F818
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Length :
6mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Has ADC :
Base Product Number :
PIC16F818
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of I/O :
16
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4V
Product Status :
Obsolete
Package :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
1W
Frequency :
20MHz
Memory Size :
1.8kB
Surface Mount
ROM (words) :
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Speed :
20MHz
Pbfree Code :
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Supply Voltage :
5V