PIC16F818-I/MLTSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F818-I/MLTSL
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 28QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Power Supplies :
5V
Memory Size :
1.8kB
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Watchdog Timer :
yes
Base Part Number :
PIC16F818
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Data Converter :
A/D 5x10b
Length :
6mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Data Bus Width :
8B
Supply Voltage :
5V
Max Power Dissipation :
1W
Number of I/O :
16
Terminal Pitch :
0.65mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Core Processor :
PIC
Program Memory Type :
Flash
PWM Channels :
yes
CPU Family :
PIC
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Package :
Tube
Terminal Position :
QUAD
Access Time :
20 μs
ROM (words) :
Base Product Number :
PIC16F818
Published :
RAM Size :
128 x 8
Interface :
I2C, SPI, SSP
Surface Mount :
Connectivity :
I2C, SPI
Mounting Type :
Surface Mount
Data Converters :
A/D 5x10b
JESD-30 Code :
S-PQCC-N28
Frequency :
20MHz
Has ADC :
Speed :
20MHz
Oscillator Type :
Internal
Packaging :
Tube
Series :
PIC® 16F
EEPROM Size :
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Core Size :
8-Bit
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Lead Free :
Lead Free
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
Supply Current-Max :
4.2mA
Product Status :
Obsolete
Number of Timers/Counters :
3
Bit Size :
8
Pin Count :
28
Number of Terminations :
28
DMA Channels :
No
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Datasheets
PIC16F818-I/MLTSL
Microchip Technology PIC16F818-I/MLTSL
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F818-I/MLTSL Overview
PIC16F818-I/MLTSL Features
  • An 8-bit processor that ensures efficient handling of simple control tasks.
  • 1.75KB of FLASH memory for robust program storage.
  • Integrated EEPROM for easy data storage without the need for external components.
  • Low power consumption modes to enhance battery life in portable devices.
  • Wide operating voltage range from 2.0V to 5.5V, accommodating various power supplies and conditions.