PIC16F785T-I/SO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F785T-I/SO
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Number of ADC Channels :
12 Channel
Core Processor :
PIC
Data Bus Width :
8B
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Base Part Number :
PIC16F785
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Width :
7.49 mm
Mounting Type :
Surface Mount
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Additional Feature :
OPERATES AT 2V MINIMUM SUPPLY AT 4 MHZ
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Max Power Dissipation :
800mW
Number of I/Os :
17 I/O
DAC Channels :
No
Core Size :
8-Bit
Base Product Number :
PIC16F785
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Program Memory Type :
Flash
Supplier Device Package :
20-SOIC
Mounting Style :
SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
Length :
12.8mm
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
On Chip Program ROM Width :
14
CPU Family :
PIC
Frequency :
20MHz
Pin Count :
20
DMA Channels :
No
Number of Timers/Counters :
3
Number of Terminations :
20
Operating Supply Voltage :
5V
Interface :
RS-232, USB
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Product :
MCU
Oscillator Type :
Internal
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Has ADC :
yes
JESD-609 Code :
e3
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Published :
Data Converters :
A/D 14x10b
Tradename :
Device Core :
Number of Pins :
EEPROM Size :
256 x 8
Height :
2.31 mm
Interface Type :
RS-232, USB
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Brand :
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Factory Lead Time :
7 Weeks
Access Time :
20 μs
Terminal Pitch :
1.27mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Bit Size :
8
Connectivity :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Terminal Form :
Gull wing
Series :
PIC® 16F
Data Converter :
A/D 14x10b
Supply Voltage :
5V
Terminal Position :
Dual
RAM Size :
128 x 8
PWM Channels :
RoHS :
Details
Memory Size :
3.5kB
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
2.65mm
Watchdog Timer :
Radiation Hardening :
Mount :
Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Speed :
20MHz
Microchip
Number of I/O :
17
Datasheets
PIC16F785T-I/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F785T-I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16F785, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Terminations:20, Number of Pins:20, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, PIC16F785T-I/SO pinout, PIC16F785T-I/SO datasheet PDF, PIC16F785T-I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F785T-I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.