PIC16F785-I/P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F785-I/P
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20DIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Density :
28 kB
Mounting Type :
Through Hole
Data Converters :
A/D 14x10b
Packaging :
Tube
Number of Ethernet Channels :
Number of ADC Channels :
14
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
RAM Size :
128 x 8
Memory Type :
CMOS, FLASH
Package :
Tube
CPU Family :
PIC
Number of Bits :
8
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case :
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Number of UART Channels :
Number of I2C Channels :
1
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Length :
26.92mm
Instruction Set Architecture :
RISC
Product :
MCU
Pin Count :
20
Oscillator Type :
Internal
Terminal Position :
Dual
Interface Type :
RS-232, USB
Number of PWM Channels :
1
Number of I/O :
17
Base Part Number :
PIC16F785
Max Power Dissipation :
800mW
Bit Size :
8
Height :
4.953mm
RoHS :
Details
Dimensions :
1.06 x 0.28 x 0.195in
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
REACH SVHC :
No SVHC
Core Processor :
PIC
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Memory Size :
3.5kB
Base Product Number :
PIC16F785
Width :
7.112mm
Mount :
Through Hole
Data Converter :
A/D 14x10b
Factory Lead Time :
6 Weeks
Supplier Device Package :
20-PDIP
Additional Feature :
OPERATES AT 2V MINIMUM SUPPLY AT 4 MHZ
Qualification :
AEC-Q100
Family Name :
PIC16F
Number of I/Os :
18 I/O
Typical Operating Supply Voltage :
4.2 → 5.5 V
Frequency :
20MHz
Watchdog Timer :
yes
Interface :
RS-232, USB
Published :
Core Size :
8-Bit
Mounting Style :
Speed :
20MHz
Power Supplies :
2.5/5V
Number of Pins :
20
EEPROM Size :
256 x 8
Has ADC :
yes
MSL :
Program Memory Type :
Flash
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Connectivity :
Microchip
Supply Voltage :
5V
Package Type :
PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Number of Terminations :
DMA Channels :
No
Product Status :
Active
Tradename :
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Terminal Pitch :
2.54mm
Access Time :
20 μs
Series :
PIC® 16F
Data Bus Width :
8B
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of Timers/Counters :
3
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Device Core :
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Number of SPI Channels :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
PIC16F785-I/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F785-I/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Package / Case:20-DIP (0.300, 7.62mm), Base Part Number:PIC16F785, Number of Pins:20, Number of Terminations:20, PIC16F785-I/P pinout, PIC16F785-I/P datasheet PDF, PIC16F785-I/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F785-I/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F785-I/P
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F785-I/P Overview
PIC16F785-I/P Features
The PIC16F785-I/P boasts several features that make it a versatile component in many electronic systems. Key features include 256 bytes of EEPROM, 128 bytes of RAM, and 25 I/O pins, providing ample flexibility for various interfacing needs. Additionally, it supports enhanced mid-range core with 35 instructions and 16 levels of stack depth, which optimizes execution speed and efficiency. Its low-power consumption and wide operating voltage range from 2.0V to 5.5V make it suitable for battery-operated applications and reduce power expenditure in embedded solutions.