PIC16F721T-I/ML
Mfr.Part #
PIC16F721T-I/ML
Package / Case
20-VFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20QFN
Stock
49
In Stock :
49
Terminal Position :
QUAD
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Number of PWM Channels :
1
Number of Timers/Counters :
3
Base Product Number :
PIC16F721
Oscillator Type :
Internal
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Lead Free :
Lead Free
Microchip
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Data Converter :
A/D 12x8b
ROM (words) :
4096
Package / Case :
20-VFQFN Exposed Pad
Tradename :
PIC
Speed :
16MHz
Number of Terminations :
20
JESD-609 Code :
e3
Terminal Pitch :
0.5mm
Watchdog Timer :
yes
Mounting Style :
SMD/SMT
Max Power Dissipation :
800mW
Minimum Operating Temperature :
8
Data Converters :
A/D 12x8b
Number of Pins :
20
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
RoHS :
Details
Number of I/O :
17
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Has ADC :
yes
Brand :
Supplier Device Package :
20-QFN (4x4)
Published :
2009
Memory Size :
7kB
Supply Voltage :
3.3V
Package :
Tape and Reel (TR)
Base Part Number :
PIC16F721
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Core Processor :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
DMA Channels :
No
Number of Bits :
8
RAM Size :
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Width :
4mm
Number of I/Os :
18 I/O
Frequency :
16MHz
Series :
PIC® 16F
Radiation Hardening :
No
Product :
MCU
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Power Supplies :
2/5V
Number of ADC Channels :
12
Device Core :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Height :
950μm
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Length :
4mm