PIC16F689T-I/SS
Mfr.Part #
PIC16F689T-I/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SSOP
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of ADC Channels :
12 Channel
Supply Voltage :
5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Length :
7.2 mm
Terminal Pitch :
0.65mm
Published :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
DAC Channels :
No
Terminal Form :
Gull wing
Mounting Style :
SMD/SMT
Brand :
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Base Part Number :
PIC16F689
Data Converter :
A/D 12x10b
Interface :
I2C, SPI, SSP, UART, USART
Base Product Number :
PIC16F689
RoHS :
Details
Mount :
Surface Mount
Voltage :
5V
Number of Timers/Counters :
2
DMA Channels :
Access Time :
20 μs
Pin Count :
20
PWM Channels :
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
RAM Size :
256 x 8
Height :
1.75 mm
Operating Supply Voltage :
5V
Number of I/O :
18
Number of I/Os :
18 I/O
ROM (words) :
On Chip Program ROM Width :
14
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
20-SSOP
Mounting Type :
Surface Mount
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Core Processor :
Terminal Position :
Dual
Frequency :
20MHz
Data Converters :
A/D 12x10b
EEPROM Size :
256 x 8
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI, SSP
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Series :
PIC® 16F
Max Power Dissipation :
800mW
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Number of Pins :
20
Memory Size :
7kB
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Width :
5.3 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
PIC16F689T-I/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F689T-I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Base Part Number:PIC16F689, Voltage:5V, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Number of Pins:20, Number of Terminations:20, PIC16F689T-I/SS pinout, PIC16F689T-I/SS datasheet PDF, PIC16F689T-I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F689T-I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.